Poliklinika

Ligoninė

Gydymo centrai

Kitos paslaugos

Prostatos biopsija

Priešinės liaukos (prostatos) biopsija – tai yra tyrimas, kai paimami maži prostatos audiniai, kurie vėliau bus ištirti mikroskopuojant. Prostatos audiniai, gauti biopsijos metu, yra ištiriami dėl piktybinio proceso.  

Prostatos biopsijos rūšys:
•    Transrektalinė prostatos biopsija (dažniausiai taikoma) – kai plona adata yra duriama į prostatą per tiesiąją žarną.
•    Transuretralinė (šlaplės) prostatos biopsija – kai plona adata yra duriama į prostatą per šlaplę.
•    Transperinealinė (tarpvietės) prostatos biopsija -  kai plona adata yra duriama į prostatą per tarpą tarp kapšelio ir tiesiosios žarnos.

Prostatos biopsijos atlikimo priežastys:
•    Esant padidintam prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekiui kraujyje
•    Įtariant prostatos vėžio atsiradimą, atlikus  paciento prostatos ištyrimą pirštu per tiesiąją žarną
•    Kontroliuojant prostatos vėžio progresavimą pacientams, kurie yra aktyviai sekami po prostatos vėžio nustatymo

Prostatos biopsijos atlikimo būdai: prostatos biopsija gali būti atliekama įvairiais būdais. Atlikimo būdas priklauso nuo pagrindinės priežasties dėl ko ji atliekama, nuo bendros būklės ir lydinčių susirgimų,  pakitusios prostatos dydžio bei prostatos sąsajų su aplinkiniais organais. Jūs ir Jūsų gydytojas kartu turi nuspręsti, kuris prostatos biopsijos atlikimo būdas Jums tinkamiausias ir saugiausias.
Prostatos biopsija gali būti atliekama ambulatoriškai procedūriniame kabinete, dienos stacionaro klinikoje arba ligoninės operacinėje. Prieš prostatos biopsiją infekcijos profilaktikai Jums bus paskirti antibiotikai. Jūsų oda ir sritis aplink biopsijos atlikimo vietą bus nuplauta antiseptiniu tirpalu ir uždengta sterilia medžiaga. Prostatos biopsiją atlieka gydytojas-urologas, kuris procedūros metu dėvės sterilias pirštines.

Transrektalinė (ultragarsu kontroliuojama) prostatos biopsija atliekama dažniausiai. Jos metu procedūra kontroliuojama ultragarsu. Jūs galite būti paprašytas atsigulti ant kairiojo arba dešiniojo šono, ant nugaros arba atsiklaupti. Gydytojas prieš procedūrą per išeinamąją angą įleis nuskausminančio preparato. Prostatos biopsijos vietos, teisinga biopsinės adatos padėtis bus kontroliuojama transrektalinniu ultragarsu. Prostatos biopsijai paprastai naudojama plona spyruoklės įtempta adata. Adata greitai yra įduriama į prostatą ir gaunami audinių pavyzdžiai. Prostatos biopsijos metu yra gaunami nuo 6 iki 12 prostatos audinių pavyzdžių. Visa procedūra užima iki 30 minučių.

Transuretralinė (šlaplės) prostatos biopsija atliekama pacientui gulint ant nugaros. Procedūros metu gali būti taikoma bendrinė, spinalinė ar vietinė nejautra. Cistoskopas yra įvedamas į paciento šlaplę – tai leidžia gydytojui apžiūrėti prostatą. Pjaunanti kilpa yra įvedama pro cistoskopą ir pašalinami keli maži prostatos audinio fragmentai. Visa procedūra trunka 30-45 minutes.

Transperinealinė (tarpvietės) prostatos biopsija atliekama rečiau negu transrektalinė ar transuretralinė. Jos metu pacientas guli ant nugaros arba ant šono. Procedūros metu gali būti taikoma bendrinė arba vietinė nejautra. Tarpvietėje yra atliekamas nedidelis odos pjūvis. Gydytojas įveda pirštą į tiesiąją žarną fiksuoti prostatai ir per padarytą pjūvį tarpvietėje įvedama adata į prostatą. Švelniais sukamaisiais judesiais paimami prostatos audinio pavyzdžiai ir adata greitai pašalinama. Atliekami keli dūriai iš įvairių prostatos sričių. Biopsijos procedūra trunka 15-30 minučių.

Ruošiantis prostatos biopsijai rekomenduojam atlikti šiuos tyrimus:
•    laboratoriniai tyrimai (bendras kraujo tyrimas, koagulograma, , šlapimo tyrimas, kiti laboratoriniai tyrimai, skirti reikšmingų lydinčių ligų diagnostikai),
•    kiti papildomi tyrimai, jeigu yra reikšmingos lydinčios lėtinės ligos

 Pasiruošimas prostatos biopsijai:
•    pusdienį iki procedūros Jūs turite valgyti nedaug, iš vakaro  vartoti tik skysčius (1.5 – 2 litrus). Iki procedūros turite pasituštinti, esant reikalui tiesiąją žarną išvalyti klizmavimo būdu
•    peroraliniai antikoaguliantai turi būti nutraukti mažiausiai 7 dienos iki procedūros,
•    prieš procedūrą reikės pasirašyti paciento sutikimo formą, kuri apims paciento supratimą apie procedūros reikalingumą ir galimus su procedūra susijusius rizikos veiksnius.
•    turite iš vakaro pradėti vartoti gydytojo paskirtą antimikrobinį preparatą infekcijos profilaktikai

Veiksmų eiga operacijos dieną:
•    turite išgerti gydytojo paskirtą antimikrobinį preparatą infekcijos profilaktikai
•    priklausomai nuo procedūros būdo, kuris su Jumis aptartas iki jos, paguldomas ant procedūrinio stalo tokioje pozicijoje, kuri tinkamiausia atlikti procedūrai
•    iki biopsijos procedūros jums bus nuskausmint panaudojant nuskausminantį gelį arba sušvirkščiant vietinio nuskausminimo preparatą į procedūros vietą

Veiksmų eiga kitomis dienomis po operacijos:
•    po procedūros galima gerti skysčius, valgyti
•    vartoti antibiotikus infekcijos profilaktikai, kurie buvo paskirti, pagal numatytą schemą
•    kreiptis į gydytoją, jeigu – kraujavimas iš tiesiosios žarnos tęsiasi 2-3 dienas, skausmas intensyvėja, atsiranda karščiavimas, negalite pasišlapinti iki 8 valandų, kraujas šlapime stebimas daugiau negu 3-5 dienos

Galimos prostatos biopsijos komplikacijos:
•    žinomos ir dažniausiai pasitaikančios komplikacijos:
o    kraujas šlapinantis (hematurija) pasitaiko  47,1%  
o    lengvas galvos svaigimas – 5,3%
o    kraujavimas iš tiesiosios žarnos – 8,3%
o    kraujas sėkloje – 36,3%
o    Dėl šių komplikacijų retais atvejais tenka pacientą hospitalizuoti, atlikti kraujavimo stabdymo procedūras. Esant reikalui gali skiriamas kraujo perpylimas. Paprastai šios būklės baigiasi savaime.
•    retai pasitaikančios komplikacijos:
o    karščiavimas – 0,8%
o    kraujavimas iš tiesiosios žarnos, reikalaujantis chirurginės intervencijos – 0,6%
o    šlapimo susilaikymas – 0,2%
o    urosepsis
•    tik Jums galimos komplikacijos paprastai prognozuojamos įvertinus Jūsų sveikatos būklę. Apie jas Jūs būsite informuotas atskirai iki operacijos.

Sveikimas po operacijos:
Laikotarpyje tuoj po prostatos biopsijos svarbu laikytis gydytojo nurodymų. Bus teikiamos rekomendacijos dėl higieninių procedūrų.
Po procedūros galima jausti maudimą odoje, kur buvo leisti nuskausminamieji preparatai. Galima jausti diskomfortą, nežymų skausmą tiesiojoje žarnoje, tarpvietėje dėl biopsinės adatos įvedimo.
Po prostatos biopsijos turite apriboti 4 valandoms aktyvų fizinį krūvį. Galite jausti nežymų skausmą dubenyje ir stebėti kraują šlapinantis apie 5 dienas. Galite stebėti sėklos spalvos pokyčius apie 1 mėnesį. Po transrektalinės biopsijos galima stebėti nežymų kraujavimą iš tiesiosios žarnos 2-3 dienas.
Jeigu buvo atlikta transuretralinė prostatos biopsija, kelioms valandos yra paliekamas uretralinis kateteris ir reikalingas antibiotikų vartojimas infekcijos profilaktikai.
 
Kuo greičiau susisiekite su gydytoju, jei:
•    kraujavimas iš tiesiosios žarnos tęsiasi 3 dienas
•    skausmas intensyvėja
•    atsiranda karščiavimas,
•    negalite pasišlapinti ilgiau nei 8 valandas
•    kraujas šlapime stebimas daugiau negu 3 dienos

Koks prostatos biopsijos poveikis Jūsų tolimesniam gyvenimui:
Prostatos biopsija yra tyrimo,  tikslas pašalinti mažus prostatos audinio fragmentus, kurie bus ištiri mikroskopijos būdu. Įprastai rezultatai gaunami iki 10 dienų. Svarbu žinoti, kad atlikus šią procedūrą, Jūsų liga bus diagnozuota ir, paskirus gydymą, bus sumažintas jos progresavimas.

Ligoninė
Tel. (8 5) 2390 584
Darbo laikas
7.30 - 16.30
7.30 - 15.00
Nedirbame
Nedirbame
Kaip mus rasti?
Laisvės pr. 64A, Vilnius