Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Teisingas nago kirpimas apsaugo nuo chirurgo skalpelio

Įaugęs nagas (onichokriptozė) yra skausminga pėdos nykščio būklė, kuomet nago kraštas ar kampas, praduria nago krašto odą arba viršūnę. Dažniausiai tai nutinka išoriniame nykščio krašte, bet gali būti ir abipusis. Maždaug 20% visų pacientų besikreipiančių dėl pėdos problemų, kreipiasi dėl įaugančio nago. Nagas ima įaugti kuomet nago guolio oda yra praduriama aštriu nago krašteliu, kuris kaip svetimkūnis dirgina odą ir sukelia uždegimą, tuo pačiu atveria kelią infekcijai. Galiausiai tai sukelia skausmingą, šlapiuojantį nykščio pažeidimą su nago nguolio audinių hipertrofija.

Priežastys ir rizikos faktoriai

Nago įaugimo priežastys yra įvairios – įgimtas polinkis, neteisingas nago nukirpimas, ankšta avalynė, traumos, pirštų deformacijos. Patirtis rodo, kad įaugantis nagas dažnai yra neteisingo nagų kirpimo pasekmė. Dėl neteisingo kirpimo susidaro nago „spygliukas“, kuris įsminga į audinius ir nagui augant ima skverbtis gilyn. Spaudimas, vaikštant ar dėl ankštos avalynės, skatina dar gilesnį nago „spygliuko“ skverbimąsį ir tolesnį susirgimo progresavimą.
Taip pat pastebėta, kad žmonėms turintiems plokštesnius, plonesnius ar trapecijos formos nagus, pasikartojantis traumavimas (bėgiojimas, spyrimas), ar atsitiktinė trauma (nykščio sumušimas) dažniau sukelia nago įaugimą. Žmonėms kuriems labiau prakaituoja pėdos, nagai pasidaro minkštesni ir lengviau lūžta, dėl ko susidaro nago spygliukai kurie žaloja aplinkinę odą. Vyresniems npacientams kyla problemų prižiūrint pėdas dėl sumažėjusio lankstumo, nusilpusio regėjimo. Su amžiumi nagai tampa plonesni, užlinksta ir tampa sunku juos tinkamai prižiūrėti.

Simptomai

Susirgimo pradžioje ar lengvais atvejais, oda šalia nago patinsta, parausta, spaudžiant skauda. Sunkesniais atvejais ar ligai progresuojant, tinimas didėja, ima šlapiuoti kartais su pūliais, nago guolio oda gali išopėti. Sunkiausiais atvejais uždegimas tampa lėtiniu, formuojasi granuliacijos, nago guolis hipertrofuoja.

Konservatyvus gydymas

Lengvais ir vidutinio sunkumo atvejais (nestiprus skausmas ir paraudimas, nepūliuoja), naudojant paprastas priemones, galima išvengti chirurginių procedūrų. Vienas iš būdų yra vonelės su muilu arba druska, po 10 -20 min., keletą kartų per dieną. Po kiekvienos vonelės rekomenduojamas tepalas su antibiotikais (Pvz. Baneocin). Gydymo trukmė 5 dienos. Taip pat lengvais atvejais padėtų vatos nkamuoliukas ar datų siūlas po įaugančio nago kraštu. Būklei negerėjant , didėjant skausmui, atsiradus pūlingoms išskyroms, karščiavimui ar kartojantis nago įaugimui rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Chirurginis gydymas

Dažniausiai atliekama procedūra gydyti įaugusiam nagui - kraštinė nago ekscizija ir cheminis nago matricos prideginimas (fenolizacija). Tai neskausminga (atliekama vietinėje nejautroje), nesudėtinga techniškai, bet efektyvi procedūra. Pooperacinė priežiūra paprasta, o apribojimų įprastinei paciento veiklai nėra.

Ką daryti, kad to išvengti?

Nešioti nykštį nespaudžiančią avalynę. Saugoti nykštį sportuojant. Kirpti nagą tiesiai. Laikytis pėdų higienos, o nagus tvarkingus ir švarius.

O ko nedaryti?

Kerpant nykščio nagą, jo neužapvalinti..Nekirpti per trumpai. Nenešioti ankštos avalynės. Nedelsti pradėti ngydytis tik pradėjus nagui įaugti. Nebandyti pačiam nagą operuoti.

Paruošė gydytojas ortopedas –traumatologas Albertas Aukštikalnis.

Privačioje ligoninėje ir poliklinikoje "Kardiolita" įvairias kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų traumas bei ligas diagnozuoja ir gydo aukščiausios kvalifikacijos ortopedai-traumatologai.