Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Antikūnai prieš CGRP: ką turėtumėte žinoti prieš pradėdami naują profilaktinį migrenos gydymą?

Jau ir Lietuvoje sulaukėme pirmąkart istorijoje išskirtinai migrenai sukurto profilaktinio gydymo. Tai didžiulė pagalba pacientams, kenčiantiems nuo dažnos ir sunkios migrenos. Ne mažesnė ir gydytojų viltis, kad turėsime dar vieną įrankį, padėsiantį suvaldyti ligą. Lūkesčius verta pasverti. Cituojant galvos skausmo specialistę dr. E.W. Loder iš JAV – „tai neabejotinas progresas migrenos gydyme, bet ne panacėja“. Taigi ką reikėtų žinoti prieš pasirenkant šį gydymą ir kokių klausimų dažniausiai sulaukiame.

Kas tai yra CGRP?
CGRP yra su kalcitonino genu susijęs peptidas (angl. calcitonine gene related peptide) – iš 37 aminorūgščių sudarytas trumpas baltymas, kuris yra 2 rūšių (a ir b). CGRP veikia tik prisijungdamas prie savo receptoriaus, esančio nervinės arba raumeninės ląstelės sienelėje. CGRP a forma yra išsiskiriama nervų sistemos dalyse, atsakingose už migreną. CGRP svarbus migreninio skausmo plitimui/palaikymui priepuolio metu, iš nervinių skaidulų apie smegenų dangalus išsiskyręs CGRP sukelia smegenų dangalų arterijų išsiplėtimą. Manoma, kad daugumai migrena sergančiųjų šis peptidas yra pagrindinė skausmą palaikanti medžiaga.

Kas yra antikūnai prieš CGRP ir kaip jie veikia?
Trumpalaikis CGRP išskyrimo blokavimas klinikinėje praktikoje naudojamas jau kelis dešimtmečius: triptanai, kuriais malšinamas migrenos priepuolis, slopina ne tik serotonino, bet ir CGRP išskyrimą. Bet ilgai ieškota, kaip ilgam blokuojant CGRP būtų galima išvengti migrenos. Sukurti 4 šios klasės vaistai: erenumabas blokuoja CGRP receptorių, o galkanezumabas, fremanezumabas ir eptinezumabas slopina patį CGRP. Šie vaistai yra didelės molekulės, vadinamos monokloniniais antikūnais (angl. monoclonal antibodies, Mabs), o ligos gydymas naudojant šios klasės vaistus – biologine migrenos terapija. Antikūnai – tai baltymai, kurie jungiasi su kito baltymo dalimis. Biologinės terapijos privalumas – tikslus poveikis į taikinį, migrenos atvejų blokuojamas CGRP ar jo receptorius. Monokloniniai – identiški, pagaminti iš tos pačios genetinės medžiagos. CGRP antikūnai nepatenka į pačias smegenis, bet veikia trišakio nervo mazge. Jie saugūs: neturi poveikio imuninei sistemai, kepenims, inkstams, žarnyno gleivinei, nesąveikauja su kitais vaistais. Kadangi monokloniniai antikūnai yra stambios baltymo molekulės, jie yra ne geriami, o leidžiami į paodį (erenumabas, galkanezumabas, fremanezumabas) ar į veną (eptinezumabas). Į paodį vaistą ligonis susileidžia pats kas 4 savaites. Nuo 2019 m. sausio Lietuvoje galvos skausmo centruose yra skiriamas erenumabas.

Kokie dažniausi šalutiniai poveikiai?
Vaistai labai gerai toleruojami. Retai stebimas dūrio vietos skausmas, patinimas, vidurių užkietėjimas, raumenų spazmai.

Kaip greitai galima tikėtis pagerėjimo?
Dažniausiai tiems, kuriems gydymas tinka, pagerėjimas pajuntamas jau pirmą mėnesį.

Kaip šie vaistai skiriami?
Erenumabą kas 4 savaites į šlaunies ar pilvo paodį švirkštikliu susileidžia pats ligonis.

Kuo skiriasi nuo jau taikomo profilaktinio gydymo?
Iki šiol migrenai retinti neturėjome specifinių (t.y. sukurtų migrenai) vaistų. Būdavo skiriami kitoms ligoms gydyti sukurti vaistai, kurie kartu turi ir migreną retinančių savybių, pavyzdžiui, vaistai nuo kraujospūdžio, depresijos ir epilepsijos. Šie vaistai dažnai sukelia nepageidaujamų reiškinių, tokių kaip kraujospūdžio ir pulso kritimas, mieguistumas, kūno masės pokyčiai. Specifinis gydymas monokloniniais antikūnais šių reiškinių nesukelia. Naujuosius vaistus patogu naudoti, nereikia tablečių gerti kasdien. Antikūnai prieš CGRP veikia greičiau, o ankstesnio profilaktinio gydymo veiksmingumui įvertinti reikia 3 mėnesių. Lėtinei migrenai gydyti skirtą botuliną suleidžia gydytojas, o naujuosius vaistus į paodį ligonis susileidžia pats.

Kokiai migrenai šis gydymas tinka?
Dažnai epizodinei (daugiau nei 4 migrenos dienos per mėnesį) ir lėtinei (15 ir daugiau skausmo dienų, iš jų 8 migrenos dienos) migrenai. Migrenai su ir be auros, su vaistų sukeltu skausmu ir be jo. Stebimas pagerėjimas ir tiems, kuriems anksčiau skirti keli profilaktiniai vaistai buvo neveiksmingi.

Kokio pagerėjimo gali tikėtis pacientai?
Klinikiniuose tyrimuose sergantiems epizodine migrena galvos skausmo dienų sumažėjo nuo 2 iki 4 per mėnesį. Pažvelgus iš metų perspektyvos – net 48 dienos be skausmo per metus. Sergantiesiems lėtine migrena skausmo dienų sumažėjo nuo 6 iki 8 per mėnesį – per metus net 2,5-3 mėnesio be skausmo.

Jei šis gydymas sumažina tik „kelioms“ galvos skausmo dienomis per mėnesį, ar verta jį iš viso pradėti?
Biologinė terapija sumažina ne tik dienų su galvos skausmu skaičių, bet ir skausmo intensyvumą, trukmę, priepuoliams numalšinti reikia mažiau vaistų nuo skausmo. Pusei pacientų skausmo dienų sumažėja 50% ir daugiau, trečdaliui pacientų gydymo rezultatai įspūdingi: 75–100% skausmo dienų sumažėjimas (angliškai pacientai vadinami superresponders) Šiuo metu dar neaišku, kurie iš pacientų ir pagal kokius požymius tokio pagerėjimo sulauks.

Ar tęsti prieš tai vartotą priepuolių ir profilaktinį gydymą?
Pacientai gali ir turi tęsti įprastinį priepuolio gydymą, nes daugumai pacientų retesni, lengvesni ir trumpesni priepuoliai išliks. Jei prieš tai skirtas profilaktinis gydymas buvo dalinai efektyvus, jūsų gydytojas gali rekomenduoti jį tęsti, o stebint antikūnų prieš CGRP poveikį, palaipsniui nutraukti.

Kaip ilgai reikia vaistą vartoti?
Jei vaistas yra veiksmingas, reikėtų jį tęsti bent pusę metų. Pageidautina gydymo trukmė – vieneri metai.

Ar yra ligos, dėl kurių negalima skirti šio gydymo?
Erenumabas tyrimuose skirtas krūtinės angina sergantiems ar širdies kraujagyslių rizikos veiksnių turintiems pacientams ir nestebėtas joks šalutinis poveikis. Nestebėta ir monokloninių antikūnų tarpusavio sąveikos su kitais vartojamais vaistais.

Ar tai gydymas, kuris tiktų visiems migrena sergantiesiems ar tik labai atrinktiems pacientams?
Erenumabas skiriamas dažnai ir lėtinei migrenai gydyti, dažniausiai kai kiti profilaktiniai vaistai buvo neveiksmingi arba blogai toleruojami. Vaisto vartojimą riboja jo kaina. Keliose Europos šalyse vaistas kompensuojamas tik išbandžius kelis kitus profilaktinius gydymus ir įrodžius jų nepakankamą veiksmingumą.

Ar jis saugus nėštumo metu?
Vaistas naujas ir duomenų apie vaisto saugumą nėštumo metu yra mažai. Todėl šiuo metu rekomenduojama saugi kontracepcija. Dalies ekspertų nuomone, monokloniniai antikūnai nepereina placentos barjero iki 3 savaičių, todėl neplanuotai pastojus vaistas būtų laiku nutrauktas. Nėštumą reiktų planuoti praėjus 6 mėnesiams nuo paskutinės monokloninių antikūnų injekcijos.

Parengė Galvos skausmo centro gydytojos Jurgita Vainauskienė ir dr. Kristina Ryliškienė

Registracija konsultacijai tel. (8 5) 2390 500