Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Galvos skausmo priežastis gali būti ir alkis

Galvos skausmą sukelia auglys, o su migrena būtina susitaikyti visam gyvenimui. Gydytoja neurologė dr. K.Ryliškienė kategoriškai neigia šiuos mitus.

Galvos skausmą sukelia auglys, o su migrena būtina susitaikyti visam gyvenimui. Privačios ligoninės ir poliklinikos "Kardiolita" gydytoja neurologė dr. Kristina Ryliškienė kategoriškai neigia šiuos mitus.

Kai norisi tamsos

"Labai svarbu kuo detaliau apibūdinti galvos skausmą, – teigė gydytoja neurologė K.Ryliškienė, kuri taip pat yra ir Vilniaus universiteto lektorė. – Kokio stiprumo skausmas, kur skauda, kur plinta? Kuo detalesnis ligonio pasakojimas, tuo mes greičiau nustatome, kokia skausmo priežastis".

Galvos skausmas pagal priežastis skirstomas į dvi dideles grupes. Viena, ypač dažna, tai pirminis galvos skausmas, kai skauda be jokios žinomos npriežasties (neužfiksuotas insultas, nėra auglio, traumos, uždegimo – jokios savarankiškos ligos).

Iš šios grupės pati didžiausia priežastis yra migrena, kuriai pagal galvos skausmo lygį iš dešimties balų žmogus skiria mažiausiai septynis, o neretai ir 10 balų. Tokį skausmą ištverti sunku.

"Migrenos metu negalima daryti staigių judesių, ligonį pykina, jį erzina šviesa, dažniausiai skauda vieną galvos pusę. Tokie požymiai trunka nuo 4 valandų iki 3-4 parų, – požymius, kuriems pasikartojant diagnozuojama migrena, aiškino poliklinikos "Kardiolita" neurologė. – Tuomet geriausiai nutraukti darbą, o beveik visi migrena sergantys žmonės nori tylos, ramybės, tamsaus kambario ir miego".

Skausmas vertinamas balais

Dėl įtampos sukelto skausmo rečiau kriepiamasi į medikus.

"Tuomet skauda abejose pusėse, kaktą, skausmo pobūdis veržiantis, spaudžiantis, – 4-5 balų stiprumu vertinamo skausmo npožymius apibūdino K.Ryliškienė. – Priešingai migrenai, padeda lengvi fiziniai pratimai, pasivaikščiojimas gamtoje, nevargina šviesa".

Galvos skausmu moterys skundžiasi 4-5 kartus dažniau nei vyrai, tačiau klasteriniu vadinamą galvos skausmą net 5-6 kartus dažniau patiria vyrai nei moterys.

"Šis skausmas itin stiprus ir beveik visada jam skiriama 10 balų. Jis juntamas tik vienoje galvos pusėje, priepuoliai trumpesni nei migrenos ir trunka 1-2 valandas. Skausmo metu toje pusėje parausta akis, ištrykšta ašaros, varva iš tos pačios šnervės pusės". Klasteriniam galvos skausmui būdingas sezoniškumas: dažniausiai rudenį ir pavasarį.

Kai žmonės nurodo tik smilkinių skausmą, labai svarbu, ar tie priepuoliai kartojasi, į ką panašūs, kokio stiprumo. Tačiau smilkinių skausmas gali būti ne tik neurologinė priežastis: kramtant skausmą gali sukelti ir smilkinio žandikaulio sąnario ligos.

Rank& nscaron;luostis ir tepaliukai

"Studentams, biurų darbuotojams dažnai galvos skausmą sukelia alkis, – pastebėjo K.Ryliškienė. –  Per darbus, mokslus dažnai trūksta laiko pavalgyti. Tačiau būtina bent šiek tiek užkąsti ar šokoladuką suvalgyti".

Skausmą sukelia ir nervinė įtampa, kai pernelyg daug dirbame, ilgai sėdime prie kompiuterio. Būtina tai kaitalioti su pavaikščiojimu gryname ore, padaryti lengvą fizinę mankštą.

Kartais tokiu metu padeda įvairūs tepaliukai, šaltas rankšluostis, aprišta skara ar sprando masažas. Tačiau liaudiški metodai nepadeda migrenos metu.

Kita grupė – antrinis galvos skausmas, kurio priežastys gali būti labai įvairios, pavojingos (auglys nervų sistemos infekcija, kraujagyslių ligos) ar nepavojingos (akių, sinusų, ausų , kaklo slankstelių ligos, vaistų sukeltas galvos skausmas). Antrinis galvos skausmas neturi konkrečiai priežasčiai būdingų požymių, dažniausiai nyra panašus į įtampos tipo galvos skausmą. Antriniam skausmui nustatyti prireikia papildomų tyrimų: vaizdinių, laboratorinių.

Perkūno trenksmo skausmas

Gydytoja neurologė neigia mitą, kad galvos skausmą sukelia tik auglys arba sutrikusi kraujotaka. Nuo auglio atsiranda ir kiti simptomai: traukuliai, paralyžius. Tyrimais paskaičiuota: jei per 10 savaičių neatsiranda kitų simptomų, o yra tik galvos skausmas, tikimybė, kad galvą skauda dėl auglio – itin minimali.

Tačiau tuo pačiu, jei tyrimai neranda auglio ar kitų ligų, nereikia susitaikyti su galvos skausmu. Blogai, kai galvos skausmas nelaikomas rimta liga.

"Nereikia susitaikyti su migrena ir kęsti ją visą gyvenimą, – dar vieną mitą paneigia K.Ryliškienė. – Reikia rasti tinkamą vaistą ir prasidėjus  migrenai jį naudoti. Taip pat yra skiriami vaistai priepuoliams retinti.

Kada reikia nedelsiant kreiptis pas medikus?  Be varginančios migrenos ir antrinių galvos nskausmo požymių reikia pasikonsultuoti su mediku, kai smogia „perkūno trenksmo“ galvos skausmas.

"8-10 balų stiprumu vertinamas skausmas smogia staiga ir ilgai nepraeina, – aiškino poliklinikos "Kardiolita" neurologė. – Taip pat jei buvote patyręs traumą, skaudant galvą tirpsta viena kūno pusė, nusilpsta ranka ar koja, dvejinasi, trunka kalba".

Reikia apsilankyti pas medikus, jei pasireiškė naujas ar kitoks galvos skausmas. Ypač, jei jums jau daugiau nei 50 metų. Priežastis gali būti ir kaklo slankstelių amžiniai pakitimai, padidėjęs kraujospūdis. Neatmetama ir auglio ar kraujagyslių ligų galimybė.

Reikia atidžiai stebėti vaikus

  •     Migrenos dažnis įvairus: pusė žmonių patiria iki trijų priepuolių per mėnesį ir panašus skaičius žmonių – keturis ir daugiau kartų. Itin retai migrena pasikartoja tik kartą-du per metus. Tokiu metu ypač efektyviai padeda tinkamai rasti vaistai.
  • & nnbsp;   Priepuoliai gali tęstis nuo pusdienio iki 3-4 parų.
  •     Migreną neretai iššaukia nervinė įtampa, miego sutrikimas, stiprus faktorius moterims – menstruacijų ciklas.
  •     Migrena dažnėja tarp vaikų: to priežastis – nejudrumas, pasikeitęs gyvenimo būdas, vaizdinė stimuliacija – kompiuteriniai žaidimai, greito maitinimo įstaigų maistas, energetiniai gėrimai, kuriuose daug kofeino.
  •     Galvos skausmo požymius vaikai tiksliai gali apibūdinti maždaug tik nuo 9 metų amžiaus, todėl tėvai turi atidžiai stebėti savo vaikus.
  •     Migreną gali jausti ir 5-7 metų amžiaus vaikai. Jei vaikas staiga nutraukia įprastinę veiklą, nori eiti pagulėti, jį pykina, išblyškęs, paakiai pajuodę, manoma, kad tai – apendicitas, pilvo skausmas, bet jei priepuoliai kartojasi – tai gali taip pat būti migrenos požymiai.


"Sveikata", 2011 lapkritis